Oferta tygodnia

Ryzyko akcji notowanych na GPW

60.90
Księgarnia giełdowa Akumuluj24.pl Księgarnia giełdowa Akumuluj24.pl Księgarnia giełdowa Akumuluj24.pl
Opineo
Platnosci

Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów

Charles Mackay

58.00
44.90
Towar chwilowo niedostępny
masz pytania?
Tytuł:
Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów
Autor:
Charles Mackay
Wydawnictwo:
WIG PRESS
Wydanie:
1990
Oprawa:
miękka
Stron:
176
ISBN:
83-87014-37-0

Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów jest to absolutna klasyka i najczęściej wznawiana książka dotycząca inwestowania. Wspaniała i niezwykle barwna opowieść o gorączkach spekulacyjnych, jakie wydarzyły się w XVII i XVIII wieku w Holandii, Francji i Anglii. Holenderska tulipanomania, w czasie której cebulki tych kwiatów cenione były wyżej niż złoto, kolejne emisje akcji fikcyjnych spółek (także powołanych "dla urzeczywistnienia przedsięwzięć szlachetnych, choć niewiadomych") wykupywane na pniu przez tłumy we Francji i Anglii pokazują, że rynki finansowe zawsze były domeną namiętności, ryzyka, spekulacji i gwałtownych krachów.

Przykładem panujących wówczas emocji mogą byc perypetie człowieka, który uznał w pewnym w momencie ten owczy pęd za wariactwo i wycofał się, biorąc 7 tysięcy funtów zysku, ale później uległ powszechnej gorączce, ponownie kupił akcje i zakończył całą inwestycję ze stratą 20 tysięcy funtów. Istota ludzka jest ułomna, podległa irracjonalnym pobudkom i presji tłumu. A człowiekiem tym był Izaak Newton.

Financial Times uznał publikację Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów za jedną z dziesięciu najlepszych książek wszechczasów poświeconych tematyce inwestycyjnej, ale jest to lektura nie tylko dla osób zainteresowanych rynkami finansowymi. Ten esej z pogranicza ekonomii, historii, socjologii i psychologii przeczytają z uwagą wszyscy ci, którzy chcą wejrzeć głębiej w niezmienną, jak się okazuje, naturę ludzką.

Książka została opublikowana w 1841 roku pod tytułem Memoirs of Extraordinary Popular Delusions. Przekład polski oparty jest na wydaniu z 1996, John Wiley & Sons, Inc., obejmującym rozdziały dotyczące spekulacji na rynkach finansowych.

Czytając tę pracę można się przekonać, że ... tak naprawdę przez cale wieki nic się nie zmieniło na rynkach finansowych.

Kenneth L. Fisher, Forbes

To najważniejsza książka, jaką kiedykolwiek napisano na temat psychologii zbiorowości, a co za tym idzie, na temat rynków finansowych. Powinien ją przeczytać każdy, kto interesuje się rynkiem lub skrajnymi zachowaniami ludzkimi.

Ron Insana, CNBC


Spis treści:

Mania pieniądza - afera Missisipi

John Law, dzieciństwo i młodzieńcza kariera - Pojedynek pomiędzy Lawem a Wilsonem - Ucieczka Lawa z oddziału karnego sądu najwyższego w Londynie - "Bank Ziemski" - Na kontynencie: Lawa skłonności do hazardu, znajomość z księciem Orleanu - Francja po śmierci Ludwika XIV - Law wprowadza papierowy pieniądz - Entuzjazm Francuzów - Marszałek Villars - Fortele i łapówki, żeby spotkać się z Lawem - Wielkie wahania akcji Missisipi - Brutalne morderstwa - Law mianowany głównym zarządcą finansów domu królewskiego - Wielka wyprzedaż przeróżnych ozdób w Paryżu - Zaczynają się kłopoty finansowe - Wysyłanie ludzi do pracy w kopalniach Missisipi jako kamuflaż - Wstrzymanie wypłat przez bank - Law zdymisjonowany - Wypłaty - Satyryczna piosenka o Lawie i regencie - Straszliwy kryzys - Law, niemal zrujnowany, ucieka do Wenecji - Śmierć regenta - Law wraca do hazardu - Śmierć Lawa w Wenecji

Kompania Mórz Południowych

Kompania utworzona z inicjatywy Harleya hrabiego Oxfordu - Exchange Alley: miejsce wielkich namiętności - Pan Walpole - Sir John Blunt - Wielki popyt na udziały - Niezliczone fikcyjne kompanie - Lista podstępnych projektów i fikcyjnych kompanii - Wielki wzrost cen akcji Kompanii Mórz Południowych - Nagły spadek - Narada generalna dyrektorów - Groźna kulminacja afery - Jej wpływ na społeczeństwo - W Izbie Gmin wrze - Ucieczka Knighta - Aresztowanie Sir Johna Blunta - Schwytanie Knighta w Tirlemont - Jego ponowna ucieczka - Przesłuchania osób zamieszanych w aferę - Kary - Uwagi końcowe

Tulipanomania

Konrad Gesner - Tulipany sprowadzane z Wiednia do Anglii - Namiętność Holendrów do tulipanów - Wysoka wartość kwiatów - Interesująca anegdota o marynarzu i tulipanie - Regularne targi tulipanowe - Tulipany jako przedmiot spekulacji - Wielki spadek ich cen - Koniec manii
Tę książkę polecamy każdemu inwestorowi giełdowemu.

Osoby, które kupiły tę książkę kupiły także:

 
Copyright © 2009-2012 Księgarnia giełdowa Akumuluj24.pl W ofercie książki o giełdzie i inwestowaniu: giełda, książki - podstawy inwestowania, spekulacje, psychologia giełdy, strategie inwestycyjne, podstawy inwestowania, analiza techniczna, analiza fundamentalna, akcje, obligacje, kontrakty terminowe i opcje, fundusze inwestycyjne, forex, rynki giełdowe, rynki finansowe, rynki terminowe. Wszystkich zaintersowwanych książkami o giełdzie i inwestowaniu zapraszamy do zakupów w naszej księgarni giełdowej.
Design by Pixelgarden.pl